دانستنیها| ۵ نکته ی جالب از دنیای خودروها

اولین ماشین دنیا را 135 سال پیش، فردی ب هاسم «کارل بنز » ساخت. این ماشین خیلی شبیه به خودروهای امروزی نبود. سه تا چرخ داشت و ته ته سرعتش 16 کیلومتر بر ساعت بود. یعنی تقریبا برابر با میانگین سرعت یک دوچرخه سوار امروزی در شهر.

دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰

6 روز قبل

سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰

12 روز قبل
دانستنی ها|لباس محلی بعضی از خراسانی ها

مردم شرق خراسان )که از شمال سیستان تا تربت جام ادامه دارد( اصیلترین پوشاک را دارند. دوست دارید با چند ویژگی جالب این لباس آشنا شوید؟

جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰

16 روز قبل
دانستنی ها| در آسمان چه خبر است؟

سربه هوا بودن همیشه هم بد نیست. آن بالا، توی آسمان، چیزهای جالبی برای دیدن و کشف کردن پیدا م یشود. سرت را بالا بگیر، چی میبینی؟ اگر شب باشد و هوا ابری نباشد، با ستاره های جذاب چشم تو ی چشم میشوی. بیا با هم ستار ه ها را بهتر بشناسیم.

شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰

15 روز قبل
دانستنی ها| سفربه فضا

فضاپیماها، کاوشگرها و ماهواره ها چه فرقی با هم دارند؟ چطور از زمین بلند میشوند و به بیرون از جو میروند؟ ما در دوره ای زندگی میکنیم که هر چندوقت یکبار خبری درباره پرتاب یک فضاپیما به فضا میشنویم پس بد نیست فضاپیماها را بیشتر بشناسیم.

شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰

22 روز قبل
دانستنی ها|مهندس نر م افزار و مهندس سخت افزار
کارشان چیست؟

شنیده اید میگویند فلانی مهندس سخت افزار است و فلانی مهندس نرم افزار؟ و اگر به هردو یشان بگویید مهندس کامپیوتر، خیلی زود میگویند البته من نر مافزار م یدانم یا تخصص من سخت افزار است! خب این دوتا چه فرقی با هم دارند؟ ای نبار م یخواهیم باهم سری به دنیای مهند سهای کامپیوتر بزنیم و تفاوت کارها یشان را...

دوشنبه ۰۶ دی ۱۴۰۰

27 روز قبل
دانستنی‌ها | ماهی هایی که تا حالا ندیدی!

ماهی‌ها همیشه شبیه آن‌هایی که برای عید نوروز می‌خریم یا توی آکواریوم‌های خانگی نگه میداریم، نیستند. بعضی از آنها به شدت بزرگ و خطرناک هستند و بعضی هم جزو شکارچیهای معروف طبیعت اند؛ مثلا کدامها؟ این صفحه را ببینید تا با آنها بیشتر آشنا شوید.

یکشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۰

35 روز قبل

سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰

40 روز قبل
دانستنی ها| دایناسورهایی که هیچ‌وقت ندیدیمشان

دایناسورها موجودات عجیبی بودند که از خو ش شانسی یا بدشانسی ما هیچوقت فرصت دید نشان را از نزدیک نداشتیم ولی از فسیلهایی که از آ نها به جا مانده است، میتوانیم اطلاعات جالبی درباره شان به دست بیاوریم. اگر شما هم درباره دایناسورها و زندگیشان کنجکاو هستید، با ما همراه بشوید تا با جالبترین داین...

دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

48 روز قبل
دانستنی| درخت چند میوه

تا به حال درختی دیدید که چند میوه داشته باشد؟ آیا می دانید این درخت ها چطور به وجود میاد؟

چهار شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

53 روز قبل

یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰

70 روز قبل
دانستنی ها| سرعت حیوانات

برخی از حیوانات میتوانند خیلی سریع حرکت کنند. البته وقتی میگوییم خیلی سریع، لطفا یاد سرعت ماشین مسابقه نیفتید

شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰

78 روز قبل
دانستنی ها| چرا در پاییز برگ ها می ریزند؟

این روزها م یبینید برگ درختان که معمولا سبز هستند، شروع کرد هاند به رنگ عوض کردن و ک مکم نارنجی، قرمز، قهو های یا زرد م یشوند. بعد از چند روز هم از درخت جدا می شوند و م یریزند. گیاهان برای رشد مانند ما انسا نها به نور خورشید، مواد غذایی و آب نیاز دارند. آ نها مواد غذایی و آب مورد ن...

جمعه ۱۴ آبان ۱۴۰۰

79 روز قبل